A telefon – vagy, ahogy korábban nevezték, távbeszélő – a feltalálása óta a kommunikáció alapvető és nélkülözhetetlen eszköze lett. Nekünk, a XXI. század emberének, ez egyet jelent az okostelefonokkal, de 144 évvel ezelőtt Alexander Graham Bell találmánya korszakalkotó újdonságnak hatott, s hatalmas távlatokat nyitott meg a távközlésben.
Nagy János magángyűjtőt mindig is foglalkoztatta a téma, amely mára a hobbijává vált. 1950. május 4-én született Csurgón és itt végezte az általános iskolát is. Az érettségi után villamosipari technikusként végzett Pécsen a Pollack Mihály Főiskolán. Mellé az évek folyamán több szakmát szerzett, nem mellesleg távközlő műszerész is, a MÁV T.B.F.F.-nél vizsgázott 1969-ben. Utóbbi révén alakult ki a kötődés a telefonokhoz és nyugdíjasként a szabadideje nagy részét nekik szentelheti.
Csurgó Város Helytörténeti Gyűjteménye májusban a kialakult járványhelyzet miatt sajnos, kénytelen volt elhalasztani gyűjteményének bemutatását. 2020. szeptember 22-én azonban – az egészségügyi rendelkezéseket betartva – megnyithattuk Hív a múzeum! – A Morse-távírótól a telefonokig című tárlatunk, amelyet Füstös János polgármester úr nyitott meg. Nagy János néhány mondatban bemutatta a gyűjteményét, kiemelve az érdekesebb és a hozzá közelálló készülékeket.
Az újság teljes terjedelme is kevés lenne ahhoz, hogy mindegyikről említést tegyünk, hiszen több, mint 130 készülékről beszélünk. A kiállítás szövegét író Nagy János segítségével azonban elevenítsük fel egy kicsit a tudásunkat a távközlést illetően. A telefonkészülék olyan távközlő eszköz, amely a hangot a készülék mikrofonjának segítségével elektromos jelekké alakítja át és azt különböző módon, nagy távolságra továbbítva a telefonkészülék hangszórójával újra hallható hanggá alakítja. A feltalálását megalapozó találmányok közül az első és legfontosabb Samuel Morse távírója, amely az első elektromos jeleket továbbító berendezés, illetve hálózat volt. A kiállított darab 1918-ban készült Újpesten és Csurgón üzemelt a MÁV forgalmi irodában. Morse találmányát Charles Bourseul törvénye követte, amely a hangtovábbítás elvét fogalmazta meg. Őket követte Antonio Meucci telefonja 1874-ben, habár pénzforrás hiánya miatt nem tudta szabadalmaztatni. (2002-ben az Amerikai Egyesült Államok Képviselőháza a telefon feltalálójának ismerte el.) S aztán 1876. február 14-én Alexander Graham Bell benyújtotta távbeszélőjének szabadalmát, amellyel megváltoztatta a világot. A kiállításon megtekinthető Bell-féle telefon 1878-ban készült, az egyik legrégebbi darab a gyűjteményben. A telefon térhódítása magával vonta az újabb és újabb fejlesztéseket, pár évvel később szabadalmaztatták a mikrofont, majd Puskás Tivadar révén a telefonközpontot. A bemutatott telefonközpont például 1910-ben készült, a Magyar Posta Pogányszentpéteren használta.
Mindezek mellett többféle rendszerű, magyar és külföldi készüléket mutat be a gyűjtemény a nosztalgia telefonokon át egészen a 2000-es években használt készülékekig, külön kiemelve a katonai fejlesztéseket is. A gyűjtemény ugyanis a megszokott nyitvatartási időben egészen 2020. december 18-ig megtekinthető. Iskolás csoportoknak előzetes bejelentkezés alapján Nagy János tárlatvezetést is tart, a jelenlegi körülmények között természetesen az egészségügyi rendelkezések betartásával.
Ezúton köszönjük Nagy Jánosnak és Szabó Balázsnak (IMCOM Bt.) a kiállítás létrejöttében nyújtott segítséget!
Petlánovics Eszter