Több mint 40 évvel ezelőtt, Németországban találta ki Ilse Tutt táncpedagógus ezt a fajta mozgásformát. Korában fiatalokat tanított táncolni, s anyósa kérésére fejlesztett ki olyan koreográfiákat is, melyek kimondottan az idős korosztálynak való nyugodtabb mozdulatsorokból, főleg sétalépésekből állnak.
Idővel annyira népszerűvé vált, hogy elterjed egész Németországban, ahonnan eljutott Ausztriába, majd a környező nyugat-európai országokba, sőt még Brazíliába is, egy kinti német kolóniának köszönhetően. Magyarországra, Csirmaz Szilvia szenior örömtánc-oktatónak köszönhetően jutott el, aki tavaly szeptember óta oktatóképzést is indít, így közel 30 ember tanítja ezt a fajta táncot már az országban.
A szenior örömtánc egy forradalmian új mozgásforma hazánkban, amely immár három hónapja Csurgón is elérhető. Az elkötelezett, lelkes kis csapat jelenleg kb. 14 asszony, - mert a résztvevők száma állandóan nő - e rövid idő ellenére a tánc szerelmese lett. A szorgalmas, élményteli gyakorlásnak köszönhetően, már fel is léptek a Városi Szociális Intézmény jótékonysági bálján.
A Szenior örömtánc, egy könnyed mozgásforma, egy kíméletes sporttevékenység, amely elsősorban az 50-100 év közöttieknek, de fiatalabbak számára is élvezetes.
Abban mindenképp különbözik a szokványos társastánc tanfolyamoktól, hogy ide nem szükséges partnerrel jönni, hiszen itt alakítanak párokat amelyek egy-egy tánc során is cserélődnek. Körtáncokat, páros táncokat, blokk táncokat járnak, hirtelen forgások, ugrások, akrobatikus elemek nélkül.
Tehát ne egy hagyományos táncórát, sokkal inkább közösségi örömtáncot képzeljünk el, ahol nincs teljesítménykényszer! A koreográfiák rövidek, 3 vagy 4 lépéskombinációból állnak, tehát senkinek nem okozhat túl sok gondot a megtanulásuk, de attól még feladat ezeket megjegyezni. Mindez karbantartja az idős emberek agyát. Komoly összetett idegi munka, hiszen meg kell érteni a koreográfiát, azt meg kell tanulni, figyelni kell a zenére, a ritmusra, és nem árt, ha a partnerre is jut még egy kis figyelem. Ezen kívül tánc közben egy gondolattal már előbbre jár az ember agya, hiszen amikor éppen végrehajt egy mozdulatsort, már tudni kell, mi lesz a következő lépés. Egyszóval nagyon bonyolult agytevékenységről, mégis egyszerű mozgásról van szó, ami nem terheli meg az idős szervezetet.
Nem is beszélve a zene gyógyító erejéről, amitől mindenkinek jobb kedve lesz, vagy éppen a közösség megtartó erejéről.
MR-vizsgálatokkal bizonyították, hogy pár hetes tánc után az agynak azok a területei is aktivizálódnak, melyek addig nyugalomban voltak, tehát az idősek a tánc hatására elkezdik újra használni az agyuk azon részeit, melyekre már a mindennapi életük során nincs szükségük. Végül, de nem utolsó sorban sok a környezetünkben magányos, idős ember, akiknek nagy élmény újra közösséghez tartozni.
A szenior örömtánc tehát mozgás, öröm, plusz agytorna. A feladat az, hogy mindenki a saját képessége szerint próbálja magából a legtöbbet kihozni, figyelni, összpontosítani és persze jól érezni magát.
Csurgón, Sikterné Csizmadia Ágnes vezeti az órákat, ahova szeretettel várják mindazokat, akik szeretik a vidám hangulatot, a változatosságot, könnyed mozgásra vágynak, szeretnek közösségbe járni, akik nem csak az orvosoktól várják a megoldást, hanem maguk is akarnak tenni testi és mentális egészségük megőrzéséért.
Az órák nem épülnek az előző alkalmakra és bárki számára nyitottak. A csoporthoz folyamatosan lehet csatlakozni
Jelentkezni, érdeklődni a következő telefonszámon vagy email címen lehet:
Sikterné Csizmadia Ágnes: 06 20 770 3534, illetve: csizmadia70@freemail.hu
BV