Sajtótájékoztató keretén belül számolt be az elmúlt nyolc év során a mezőgazdaság, illetve a vidékfejlesztés területén elért eredményekről február 22-én, Szászfalvi László országgyűlési képviselő, valamint Horváth István államtitkár megyei jogú városok fejlesztésének koordinációjáért felelős államtitkár.
Szászfalvi László országgyűlési képviselő elmondta: Nagyon fontos ebben a választókerületben is a mezőgazdáknak, a gazdálkodóknak a helyzete és a vidékfejlesztésnek a teljes komplex rendszere, hiszen a vidékfejlesztésbe nagyon sok mindent beleértünk az élelmiszeripar fejlesztését, feldolgozóipar fejlesztését, önkormányzati fejlesztéseket és a gazdák, gazdálkodók számára elérhető fejlesztéseket. A térségünkben nem csak a múltat jelenti a mezőgazdaság, hanem reménység szerint a jövőt is. Ezért nagyon fontos szerepe van azoknak a fejlesztéseknek részben uniós forrásból, részben pedig hazai forrásból, amelyek a mezőgazdaság hatékonyságát fogják segíteni, illetve a vidékfejlesztési támogatásokkal pedig a vidék lakosság megtartó erejét fogják növelni.
Horváth István államtitkár megyei jogú városok fejlesztésének koordinációjáért felelős államtitkár kiemelte: 2010-ben a kormány első döntései közé tartozott, hogy stratégiai partnerként kezeli a vidéket és a mezőgazdaságból élőket. 2010 előtt nagyon sok gazdatüntetés volt, az egész ágazatszerkezet a problémákról szólt. A partnerség egyik fontos eleme volt, hogy az újonnan megalakult Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával stratégiai megállapodást kötött a kormány. 2010-hez képest 2016-ban mintegy másfélszeresére nőtt a magyar mezőgazdaság agrárkibocsátása. 60 százalékkal nőtt a mezőgazdasági kibocsátás és mintegy 40 százalékkal nőtt az állattenyésztés kibocsátása. A nemzeti támogatásokat megsokszoroztuk az elmúlt időszakban. Mindehhez a politikai bátorság mellett gazdasági erőre is szükség volt. A 2010-es évhez képest több mint megháromszoroztuk a nemzeti forrásból lévő állattenyésztési támogatásokat. Növekedett az állattartási kedv. Nagyon komoly vidékfejlesztési programot hoztunk létre. 2010-hez képest 2016-ban 75 ezer fővel nőtt a mezőgazdaságból, vagy mezőgazdasággal kapcsolatos foglalkoztatások aránya. Jelentős eredmény a magyar termékek becsületének visszaadása is, továbbá az ágazat kifehérítése, mely átláthatóságot és a versenyképességet eredményezett.
SZB