Lezárult az a közel 300 millió forintos, európai uniós támogatásból megvalósult ivóvízminőség-javító program, melynek köszönhetően nem csupán az ivóvíz minősége, de íze, élvezeti értéke is növekedett. A pályázat eredményeit 2015. október 21-én projektzáró rendezvény keretén belül ismertették.
Nagy lépést tett Csurgó az ivóvízminőség-javítás területén, hiszen évek óta égető problémát jelentett a település ivóvízének minősége, színe és állaga is. Ezzel a gondolattal kezdte Füstös János polgármester a beruházás értékelését. Kisebb lépések már korábban is voltak. 2012-ben például sor került a Soltra utca gerincvezetékének kiváltására. A pályázat megjelenésekor a szolgáltatóval együtt döntöttünk arról, hogy indulunk ezen a pályázaton, melynek mára látható és érzékelhető jegyei vannak – hangsúlyozta a város polgármestere.
A projekt nyitórendezvényét 2014. szeptember 24-én tartották, melyet követően a kivitelező 2015. januárjában kezdte meg a munkálatokat. Az elmúlt időszakban számos fejlesztés, köztük a vízmű telep korszerűsítése, logisztikai épületek létesítése, korszerű számítógépes rendszer üzembe helyezése került megvalósításra. Ugyanakkor új fúrt kút, több mint 800 folyóméter hosszban kiváltásra került csővezeték, számos tisztítóakna, valamint egy teljesen új rendszer is biztosítja azt, hogy Csurgó város vízellátása a legmagasabb követelményeknek is megfeleljen – közölte Kassai Zoltán a Délzalai Víz és Csatornamű ZRt. elnök-vezérigazgatója.
A meglévő csőrendszer kétharmadát ki kell még cserélni, de a víz minősége teljesen rendben van, így a lakosság és az utókor számára örömmel lehet átadni – összegezte Szászfalvi László országgyűlési képviselő, aki beszédében felhívta a figyelmet az uniós pályázatokban rejlő lehetőségekre is. – Ki kell használni ennek az európai uniós ciklusnak azokat a lehetőségeit, amelyek még adottak. Mindannyiunk közös feladata és felelőssége, hogy az előttünk álló néhány évben megszerezzük a hátralévő feladatok elvégzéséhez szükséges forrásokat – tette hozzá.
Bár a program arzénmentesítési programként híresült el, nem csak arzén, hanem más olyan elemek is megtalálhatóak voltak a vízben, amelyek a nagyon szigorú európai uniós szabványoknak nem feleltek meg. - Kis mennyiségű arzén volt a vízben, illetve a vas-mangántalanítást kellett megoldani, ez volt a problémák fő gyökere – hangsúlyozta Nádasi Tamás az Aquaprofit Zrt. elnöke, aki kiemelte, a feladatot olyan szinten sikerült ellátni, hogy az ország egyik legjobb minőségű vize mostantól itt, Csurgón lesz fogyasztható a jövőben.
Szabó Balázs
A csurgói ivóvízminőség-javító projekttel kapcsolatos korábbi cikkekért kattintson az alábbi linkekre:
- Tiszta vizet hoz a feltúrt város
- 90%-os készültségű az ivóvízminőség-javító projekt